Стар рецепт на италијанските домаќинки - најпознатата сицилијанска паста

Сицилијанската паста е едно најпознатите во светот и често се порачува во рестораните. Сега ќе можете да ја направите и дома.

Италијанците се познати по вкусните тестенини, а на Сицилија можете да пробате вистински специјалитет. Вештите италијански домаќинки смислиле рецепт за тестенини кои се и вкусни и изгледаат совршено. Се подготвува брзо, а комбинацијата од маслинки, чери домати, инчуни и бело вино е едноставно неодолива. Ќе уживате во секој залак.

Потребни состојки:

 • 230 гр шпагети
 • маслионово масло
 • 2-3 чешниња лук
 • ½ лажичка мелена пипер
 • 1 лажица доматна паста
 • 3/4 чаша суво бело вино
 • 15 гр инчуни
 • 60 гр црни и зелени маслинки (без семки)
 • 2 лажици капери (исцедени и посолени)
 • 230 гр шери домати
 • свеж магдонос
 • пармезан
 • сол

Подготовка:

Ставете ги шпагетите да се варат. Во тавче на малку масло пропржете го сечканото лукче и мелена пипер околу 30 секунди. Потоа додадете ја доматната паста и измешајте. По неколку минути додадете бело вино, инчуни, капери и сечкани маслинки и измешајте. Кога ќе почне да врие, додадете неколку лажички од топлата вода во која се вареа шпагетите. Потоа додадете ги чери доматите исечени на половинки. Оставете да се динста уште 3 минути. Исцедете ги шпагетите и додадете ги во тавата, па измешајте. Исклучете го шпоретот, па посипете со пармезан, промешајте и повторно посипете со пармезан. Ако ви изгледа суво, додадете уште малку вода во која се вареа тестенините.

Remote video URL
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе