Starliner на Boeing конечно успешно лансиран, екипажот отпатува до МВС

Првиот лет со екипаж на вселенското летало Starliner на Boeing конечно започна со успешно лансирање на ракетата Atlas V на United Launch Alliance, речиси еден месец по првичниот датум.

Астронаутите на НАСА, Буч Вилмор и Сунита Вилијамс, влегоа во капсулата Starliner и ги направија потребните подготовки, а 30 минути подоцна беше објавено дека компанијата работи на решавање на проблемите со вентилите на тлото преку својата Software Integration Lab (SIL). Откако проблемот беше поправен, Starliner полета кон Меѓународната вселенска станица (МВС).

Минатиот месец лансирањето беше одложено поради аномалија поврзана со вентилот за контрола на притисокот во резервоарот за течен кислород на горната Centaur фаза на ракетата Atlas V. Вентилот беше заменет, но следеше нов проблем во форма на истекување на хелиум од сервисниот модул на вселенското летало.

НАСА и Boeing го одложија лансирањето за да истражат, и на крајот беше утврдено дека проблемот не претставува безбедносен ризик за мисијата. Лансирањето беше презакажано за 1 јуни, но овој пат исто така беше откажано во последен момент поради проблеми со секвенсерот за лансирање на компјутерот.

Меѓутоа, во новиот обид лансирањето беше успешно, а Starliner, покрај астронаутите на НАСА, носеше и товар, односно храна и залихи потребни на екипажот кој е веќе на Меѓународната вселенска станица.

Remote video URL

Вилмор и Вилијамс ќе поминат 8 дена на МБС, каде што ќе спроведат тестови за да утврдат дали Starliner е подготвен за редовни летови до вселенската лабораторија.

НАСА соопшти дека доколку мисијата биде успешна, ќе го започне последниот процес на сертифицирање на Starliner и неговите системи за мисии со ротација на екипажот до МВС.

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе