Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Тимот кој стои зад сателитската интернет мрежа Starlink која припаѓа на компанијата SpaceX започна преговори со неколку авиокомпании со цел да се воведе побрз интернет во нивните авиони.

Ширењето на Starlink од домовите во руралните средини на авиоиндустријата е очекуван чекор на компанијата SpaceX и нејзиниот директор Илон Маск.

„Разговаравме со неколку авиокомпании. Имаме наш производ за авијација кој е во фаза на развој. Веќе направивме неколку демонстрации, а сега се обидуваме да го финализираме производот и да го интегрираме во авионите во блиска иднина“, рече потпретседателот на Starlink, Џонатан Хофелер.

SpaceX досега лансираше околу 1.800 Starlink сателити, а потребни се околу 4.400 да воспостави глобална покриеност со интернет за домовите во руралните подрачја каде не е достапна стандардната конекција.

Starlink во бета фаза ветува download од 100 Mbps и upload од 20 Mbps, а веќе има илјада корисници. Повеќето плаќаат 99 долари месечно.

Хофелер рече дека антените за авиони ќе бидат слични на технологијата на терминалите, но со очигледни подобрувања.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе