Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Анте Ребиќ (29) би можел да го напушти Милан, објави La Gazzetta dello Sport.

За трансферот на хрватскиот фудбалер се пишуваше со месеци, а Gazzetta го стави на списокот на оние кои би можеле да заминат во текот на летниот преоден рок. Покрај Ребиќ, италијанските медиуми ги споменуваат и Жуниор Месиас, Астер Вранкс и Јасин Адли.

„Незаборавната година на Ребиќ беше одбележана со повреди, а не со голови. Анте никогаш не беше супер напаѓач. На врвот на кариерата постигна 12 гола во првата сезона во Милан, како и во 2012/2013 година во Сплит, но никогаш не постигна исто толку малку како во последните две сезони, а тоа беа по три гола. Има ужасен просечен рејтинг (5,71), а влезе како замена 16 пати, двојно повеќе отколку што играше во првите 11“, стои во текстот на Gazzetta.

Ребиќ за Милан одигра 116 натпревари

Тие наведуваат како повредите го создале првиот дел од проблемот, додека за вториот одговорен е Рафаел Леау, најдобриот играч на Милан кој го зазеде неговото место.

„Ребиќ сега не игра подобро, ниту во пролетната сезона, што историски беше случај. Поради сето тоа, вклучувајќи ја и годишната плата од 3,5 милиони евра, клубот размислува за продажба“, заклучува Gazzetta.

Од 2019 година до денес Ребиќ одигра 116 натпревари за Милан, кој го купи од Ајнтрахт Франкфурт за 6,7 милиони евра. Постигна 29 и асистираше за 17 гола. Неговиот договор е со важност до 2025 година. Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 10 милиони евра.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фудбал

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Read more

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Read more

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Read more

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе