Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Полицијата на Лос Анџелес соопшти дека славниот голфер носел безбедносен појас за време на несреќата, како и дека воздушните перничиња се отвориле како што е предвидено.

Најдобриот голфер на сите времиња, Тајгер Вудс, доживеа тешка сообраќајна несреќа завчера, кога неговото возило се преврте во близина на Лос Анџелес.

Според последните информации, тој е вон животна опасност, а во несреќата се здобил со тешки повреди на десната нога.

Снимката објавена од американските медиуми покажува дека корејскиот теренец Genesis GV80, во кој бил Вудс, бил многу оштетен, особено неговиот преден дел, но структурата на патничката кабина е скоро целосно зачувана.

Полицијата во Лос Анџелес го посочи и овој факт, наведувајќи го како една од причините зошто славниот голфер не е сериозно повреден.

Како што велат, важно е и тоа што Вудс носел безбедносен појас за време на несреќата, така што воздушните перничиња се отвориле и спречиле посериозни повреди, можеби дури и смрт.

„Несреќата се случи на стрмен и дел од патот со остра кривина, каде луѓето често губат контрола над возилото поради прекумерна брзина. Веруваме дека брзината беше главната причина. Немаше индиции дека возачот бил под влијание на нешто“, рече Алехандро Вилјануева од канцеларијата на шерифот на Лос Анџелес.

Remote video URL

„Утврдивме дека возилото најверојатно најпрво удрило во работ на тротоарот, преминало две ленти, удрило во вториот раб, па во дрво, се превртело неколку пати и запрело на стотина метри од патот. Немаше знаци на лизгање или кочење, а времето беше добро. Искрено, не знаеме како преживеа г-дин Вудс, но имаше многу среќа. Сигурно му помогнаа појасот што го носеше и бројните воздушни перничиња што се отворија навреме“.

По оваа несреќа, во фокусот на јавниот интерес беше дотогаш малку познатиот корејски производител на премиум автомобили Genesis, кој е во сопственост на концернот Hyundai.

Genesis како самостоен бренд во Hyundai постои само неколку години и полека се пробива до клиентите во жестока конкуренција од германските производители Mercedes, BMW и Audi, но и брендови како јапонскиот Lexus, кој е многу успешен на американскиот пазар .

Genesis GV80 е првиот SUV од овој бренд, а на пазарот се појави минатата година.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави Talagon – најголемиот SUV досега

Read more

Ова е освежениот Volkswagen Polo

Read more

Hongqi S9 – хиперавтомобил кој развива 1.400 коњски сили

Read more

Volkswagen ID.4 е Светски aвтомобил на годината

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen го претстави Talagon – најголемиот SUV досега

Читај повеќе
  • filter

Ова е освежениот Volkswagen Polo

Читај повеќе
  • filter

Hongqi S9 – хиперавтомобил кој развива 1.400 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Volkswagen ID.4 е Светски aвтомобил на годината

Читај повеќе

Освежениот Volkswagen Polo ќе дебитира на 22 април

Читај повеќе

Matchbox најави колички засновани на вистински електромобили

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Audi го претстави електричниот A6 e-tron

Читај повеќе
  • filter

Huawei го претстави својот прв автомобил

Читај повеќе
  • filter

Ова се новите BMW M3 и M4

Читај повеќе