Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер е трик кој стана вирален на социјалните мрежи од 2015 година, а сега повторно е во тренд.

Наместо класична кутија со сода бикарбона, во задниот дел од фрижидерот можете да ставите ролна тоалетна хартија. Влагата во фрижидерот може да предизвика појава на мувла и непријатни мириси, а тоалетната хартија делува така што го апсорбира вишокот на влага и непријатни мириси.

Сепак, треба да се нагласи дека тоалетната хартија е само привремено решение. Сода бикарбоната останува најефикасната опција за повеќето домаќинства кога станува збор за елиминирање на непријатните мириси.

По употребата на сода бикарбона за оваа намена, не ја употребувајте при готвењето бидејќи може да биде контаминирана.

Алтернативни ефективни решенија за непријатни мириси може да бидат активен јаглен и екстракт од ванила. Ако натопите памук во ванила и го ставите во фрижидер, ќе мириса на пекара. Исто така, некои модерни фрижидери денес доаѓаат со ултравиолетови филтри за отстранување на мириси, според извештајот на WFLA.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Read more

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе