А, сте пробале сарма-ролат?

Ова јадење е исто како класичната сарма. Ги има истите состојки, само формата му е различна - се работи за ролат.

Кога ќе почне сезоната на кисела зелка, сите најмноги ѝ се радуваат на сармата. Доколку имате останато зелка од минатата сезона, доискористете ја така што ќе го пробате овој рецепт. На сарма-ролатот од кисела зелка тешко некој ќе му одолее, а ќе биде одлично послужување и за слава или било кој празник. Ова фантастично јадење можете да го прелиете и со необичен бешамел сос кој се прави од јогурт.

Потребни состојки:

 • ½ кисела зелка
 • 700 гр мелено месо
 • 150 гр ориз
 • 1 кромид
 • 2 моркова
 • 1 лажичка блага пипер
 • 1 лажичка мајчина душица
 • ½ лажичка ким
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

За сосот:

 • 40 гр путер
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажици брашно
 • 600 мл јогурт
 • 250 мл вода
 • ½ лажичка мускатно оревче

Подготовка:

Пропржете ги ситно сечканите кромид и морков, а потоа додадете го меленото месо. Кога и тоа малку ќе се испржи додадете го оризот, посолете и побиберете, па посипете мајчина душица, пипер и ким. Турете малку вода и оставете на шпорет уште некои 5 минути. Тавчето премачкајте го со маслиново масло, па наредете листови кисела зелка. Над нив истурете половина од филот со месо, па ставете уште 2-3 листа зелка и истурете во остатокот од филот. Покријте со листови зелка и формирајте како ролат. Маслиновото масло помешајте го со ½ лажичка блага пипер и премачкајте. Покријте со фолија. Печете во претходно загреана рерна на 220°C околу 50 минути. Потоа тргнете ја фоилијата и печете уште 10 минути на истата температура. Загрејте путер и масло, па пропржете го брашното. Додадете јогурт и вода и посолете, побиберете и зачинете со мускатно оревче. Сосот е готов кога ќе се згусне, па со него прелијте го ролатот од зелка.

Remote video URL
Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
 • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
 • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе