Стигна ажурирањето на Windows 11 за 2022: Кои нови функции ги донесе?

Windows 11 почна да го добива своето прво големо ажурирање во форма на Windows 11 2022 Update.

 

Со Windows 11, Microsoft одлучи да се префрли на годишна објава на ажурирања, што значи дека не мора да прецизира во која половина од годината се објавува ажурирањето, како што беше случајот со претходните верзии на Windows.

Windows 11 беше објавен пред повеќе од една година, а ажурирањето од 2022 година носи голем број нови функции.

URL

Microsoft нагласува дека целта на Windows 11 е да понуди поедноставено искуство што го прави корисникот попродуктивен. Така, новата верзија на Windows вклучува подобра навигација со допир за Snap Layouts, можност за додавање повеќе табови на прелистувачот на Edge, Focus сесии и функцијата Do Not Disturb.

Компанијата тврди дека Windows 11 2022 Update нуди побрз Search, подобро искуство со менито Start, различни виџети и подобрувања на пристапноста.

Покрај тоа, најновото ажурирање исто така се промовира како врвно за креаторите на содржини и гејмерите, благодарение на фактот што доаѓа во комплет со Clipchamp, нова алатка наречена Windows Studio Effects и голем број гејминг подобрувања.

Microsoft ја продолжува поддршката за апликациите за Android во Windows 11. Искуството со Amazon Appstore, овозможено од Windows Subsystem for Android (WSA) сега се проширува во 31 нова земја и ќе содржи каталог од 20.000 апликации и игри за Android.

URL

На безбедносен план, Windows 11 2022 Update има сензори за присуство за Windows Hello for Business, како и Smart App Control.

Како и претходните ажурирања на Windows, 2022 Update ќе пристигне во бранови и фази до квалификуваните корисници и ќе се појави во делот за ажурирање на Windows.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Софтвер

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more

Стигна ажурирањето на Windows 11 за 2022: Кои нови функции ги донесе?

Read more

Android апликации кои можат да ви го хакнат телефонот - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

Вратата од гробот на Нефертити можеби е скриена во гробницата на Тутанкамон

Читај повеќе

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Читај повеќе

Древните Маи со векови се труеле со жива

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистериозна древна градба постара од Стоунхенџ и пирамидите ископана во близина на Прага

Читај повеќе

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Читај повеќе

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Читај повеќе

Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

Читај повеќе

Кои се најчестите причини зошто ви се прегрева лаптопот?

Читај повеќе

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Читај повеќе