Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Испратена е првата видеоснимка од Марс, благодарение на роверот Perseverance на НАСА.

Ова е првпат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенското летало на Црвената планета.

Аудиоматеријалот од Марс трае 10 секунди, а се слушаат роверот и звукот на ветрот на Марс.

Додека претходните летала враќаа „филмови“, кои всушност се само слики споени во GIF формат, Perseverance има видеокамери со големи можности. Роверот има вкупно 23 камери, кои вклучуваат и зум и можност за прикажување во боја.

Remote video URL

Можно е видеото да содржи звук снимен од еден од двата микрофона на роверот, кој бил вклучен за да се слушнат звуците на влегување, спуштање и слетување. Роверот и неговиот приврзан хеликоптер, наречен Ingenuity, слетаа на Марс во четвртокот, на 18 февруари и испрати фотографии.

При слетувањето, роверот пренесуваше податоци и слики користејќи го орбитерот Mars на НАСА, кој кружи околу планетата од 2006 година.

Целата прес-конференција на тимот на НАСА погледнете ја во следното видео:

Remote video URL
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Наука

Како се случува земјотрес?

Read more

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Read more

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Read more

Роскосмос почна да работи на Венера-Д орбиталната станица

Read more
 

Гик

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случува земјотрес?

Читај повеќе

Дали уште имате Nintendo Wii? Имаме одлични вести за вас

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе