Стигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

По извршениот увид во ОУ „Владислав Рибникар“ било констатирано дека во ова училиште немало врснички насилство врз Коста К., кој изврши масовно убиство и рани пет лица, меѓу кои и наставничката по историја.

Мина Зиројевиќ, член на Советот на родители во ОУ „Владислав Рибникар“, вели дека не е изненадена од наодите од инспекцискиот надзор и дека тоа веќе било познато.

„Го знаев тоа и го кажав веднаш, на првиот ден. Наодот на инспекцијата дека момчето не било изложено на насилство не ме изненади, но благодарна сум што брзо се изготви. Во меѓувреме, децата од 3 мај кога се случи трагедијата беа под стигмата дека всушност сите тие се криминалци и главни виновници за тоа што се случи, а не беа. Сите ние што сме на училиште го знаеме тоа, знаеме што се случува таму и какви деца се тие“, рече таа.

Да потсетиме, на 3 мај во училиштето со пиштолот на неговиот татко влегол Коста К. Кобниот ден пукал во правец на училишниот чувар Драган Влаховиќ, а потоа убил девет негови другарки и другари. Тешко рани уште пет ученици и наставник по историја.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Регион

Уапсени Срби осомничени за тероризам кои го извршија нападот на Косово

Read more

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Read more

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Read more

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Read more
 

Вести

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Читај повеќе
  • play_arrow

Нацист од Втората светска војна доби овации од Зеленски и Трудо

Читај повеќе

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Читај повеќе

Не сообраќаат возови на релација Скопје–Битола, изгореа 1.000 прага од пругата

Читај повеќе

Осуденици од Идризово тврдат дека затворски полицајци ги уценуваат

Читај повеќе

Нови цени на горивата од полноќ

Читај повеќе

Нов протест за случајот на Онкологија: Правда за жртвите мора да има

Читај повеќе

Отскочна даска #2: Дарија Јовановска избрана да чита на отворањето на Скопскиот поетски фестивал

Читај повеќе

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

Читај повеќе