Стигна казната за Меси: Три месеци забрана за игра и 50.000 долари

Лионел Меси доби забрана за учество на меѓународни дуели во дресот на Аргентина во траење од три месеци.

Казната за ѕвездата на „гаучосите“ следи по неговите остри зборови упатени кон КОНМЕБОЛ, кои дојдоа откако Аргентинците беа елиминирани од Копа Америка.

Во директен текст, Меси ги обвини јужноамериканските фудбалски шефови за корупција и изјави дека судиите на турнирот имаат за цел Бразил да го освои трофејот.

Така, петкратниот освојувач на „Златната топка“ нема да може да игра за својата репрезентација на претстојните три пријателски натпревари – против Чиле, Мексико и Германија.

Покрај привремената дисквалификација, Лео ќе мора да плати и 50.000 американски долари на Јужноамериканската федерација.

реклама
Прва SportReality продавница во Македонија

Прва SportReality продавница во Македонија

Read more
Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Read more
Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Read more

Фудбал

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Read more

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Read more

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Read more

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Read more

Спорт

  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе

Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Читај повеќе

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Читај повеќе