Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Првиот кинески патнички авион од домашно производство утрово полета на својот прв комерцијален лет.

Државната телевизија го прикажа C919 како се издигнува на небото над Шангај и се упатува кон главниот град Пекинг, објави BBC.

Авионот е дело на Commercial Aviation Corporation of China (Comac), компанија која се надева дека ќе ја прекине доминацијата на авионите на Airbus и Boeing.

Кинескиот авион со 164 седишта сè уште многу се потпира на западните компоненти, вклучувајќи ги моторите и разни други компоненти.

Неговиот прв комерцијален лет од Шангај до Пекинг, со повеќе од 130 патници, заврши за нешто помалку од три часа.

Државниот авиопревозник China Eastern Airline нарача пет авиони.

Comac, кој планира да произведува 150 авиони годишно во пет години, вели дека веќе има обезбедено повеќе од 1.200 нарачки за C919.

Некои експерти, сепак, велат дека повеќето од тие нарачки се сметаат за писма со намера од домашни купувачи.

Претседателот Си Ѓинпинг, кој седна во пилотската кабина на макет C919 пред неколку години, го опиша проектот како едно од најиновативните достигнувања на Кина.

Remote video URL
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Вести

Уредите на Apple наскоро ќе може да се контролираат со очи

Read more

Австралија целосно ги гаси 3G мрежите

Read more

Јапонците ќе го градат првиот брод на пелети

Read more

Минатото лето беше најжешкото во последните 2.000 години

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе