Стигнаа новите тенкови: Руската армија ја доби првата серија Armata

Министерството за одбрана на Русија објави дека почнале да ги добиваат првите тенкови од новата серија T-14 „Armata“ кои ги произведува и испорачува компанијата Uralvagonzavod.

Заменик министерот за одбрана Јури Борисов изјави дека пристигнале првите вакви воени машини наменети за користење.

„Првата серија е веќе купена. Имаме договор за тестирање на првата серија, со 100 и повеќе возила. Тие веќе доаѓаат подготвени за борбено користење“ - изјави Борисов на форумот „Армија 2016“.

Западните медиуми пишуваат дека најновиот руски тенк Т-14 со новиот 125 милиметарски топ, кој се наоѓа во куполата, е подобар од сличните тенкови што ги имаат западните земји.

Спроед пишувањето, Armata Може да прерасне во најопасниот тенк на светот.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Свет

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Во Австралија војската ќе проверува почитување мерки за самоизолација

Read more

Екипа на СЗО за истрага на потеклото на пандемијата ја заврши мисијата во Кина

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Вести

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Читај повеќе

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Читај повеќе

Од утре дожд и намалување на температурата

Читај повеќе

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Читај повеќе

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанско Езеро

Читај повеќе

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани диви тркачи на скопските улици

Читај повеќе

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Читај повеќе

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Читај повеќе