Стивен Кинг го избриша Facebook профилот поради лажните вести

Славниот писател Стивен Кинг го избриша неговиот профил на социјалната мрежа Facebook поради, како што објасни, лажните вести и нарушувањето на приватноста, пренесува CNN.

„Го напуштам Facebook, не ми е пријатно поради поплавата од лажни вести кои се дозволени во политичките рекламирања, а не сум уверен ни во неговата способност да ја заштити приватноста на корисниците. Следете ме на Twitter, ако сакате“, напиша Кинг на Twitter.

По неговата објава, профилот на Facebook беше избришан. Кинг досега има напишано 50 книги со научно-фантастична содржина и хорор жанр, а многу од нив се екранизирани во филмови и ТВ-серии.

Инаку, 72-годишниот писател е политички активен и многу отворен за тоа, особено јавно ги искажува неговите ставови за американскиот претседател Доналд Трамп. Но, кога станува збор за Facebook, изгледа не е баш обожавател ни на оваа социјална мрежа.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Книги

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Предлог за читање: „Со затворени очи“ – Џош Малерман

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе