Стјуардите на ФИА ја одбија жалбата на Ферари за казната на Саинс

Ф1
Макфакс
/ 18.04.2023 / 19:27

Стјуардите на ФИА за Австралиското ГП ја одбија жалбата на Ферари и обидот да се повтори истрагата за казната на Карлос Саинс на трката во Мелбурн по која го загуби пласманот на подиумот.

Саинс падна од четвртото место на последното во пласманот на трката, откако доби казна од 5 секунди за судирот со Фернандо Алонсо во Астон Мартин при рестартот на трката. Стјуардите му ја доделија казната при третото црвено знаме и финишот зад безбедносното возило, по што Саинс се жалеше дека се работи за „најнефер казна“ што ја видел во Формула 1.

По трката, Ферари побараа ревизија на одлуката на стјуардите, но за да им се дозволи тоа, требаа да дадат „дополнителни и релевантни“ информации кои не им биле достапни на стјуардите при првата одлука. Ферари дадоа податоци од телеметријата на болидот на Саинс, изјава од него и изјави од други возачи, вклучувајќи го и Алонсо. Трите беа одбиени.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе