Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Вселената е сеопштост на просторот и објектите во него во астрономска смисла. Делот од вселената кој може да се види или испита обично се нарекува метагалаксија (видлива вселена). Поради тоа што ширењето на вселената е многу поголемо од нејзиниот краен досег на набљудување, космолозите сметаат дека е неможно да се следи нејзиното ширење.

Во терминологијата на физичката космологија, вселената се смета за конечен или бесконечен временски простор во кој е сместена целата материја и енергија. Некои научници ја поддржуваат теоријата дека вселената е дел од многубројни други вселени.

реклама

Наука

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Read more

Москва тврди дека Спутник V не предизвикува тромбоза

Read more

Поларните мечки се парат со гризли, новиот вид е поотпорен на климатските промени

Read more

Родовата еднаквост не е нов концепт: Жените биле ловци уште пред 9.000 години

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more
play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Read more
play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Read more
play_arrow

Што кога би можеле да ја сретнете помладата верзија на себе?

Read more
play_arrow

15-минутен боксерски кардио тренинг за топење калории

Read more
play_arrow

Погледнете го вториот трејлер за „Fast and Furious 9“

Read more
play_arrow

Вежби за истегнување кои може да ги правите секој ден

Read more
play_arrow

Мачката која „работи“ во продавница за автоделови

Read more
play_arrow

Зошто домашните миленици не смеат да јадат чоколадо?

Read more
play_arrow

Толпа Индијци празнуваа во Ганг и покрај пандемијата

Read more
play_arrow

Од терен до соблекувална – како славеше ПСЖ?

Read more