Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

МИА / КАЈГАНА
/ 27.06.2022 / 20:41

Дејвид Флукер од Единбург, Шкотска, кој наскоро ќе наполни 100 години, вели оти сѐ уште работи три дена во неделата, и нема намера да забави…

Флукер се пензионирал пред речиси 30 години, но тоа не траело долго - тој едноставно морал да ги задржи рацете и умот зафатени. Страсниот работник и денес продолжува да придонесува кон заедницата работејќи во складиште за добротворни прилози St Columba's, секоја недела по неколку дена, објави Edinburgh Live.

Тој вели дека ја сака атмосферата на своето работно место и сака да го одржува уредно, за тоа да изгледа како што попрофесионална установа.

– Се пензионирав кога имав 72 години, но набрзо повторно почнав да работам, бидејќи едноставно не можев да поднесам да немам што да правам… Морав да правам нешто. Моите раце се такви што постојано мора да работат нешто.

Заедно со останатите доброволци прифаќа добротворните прилози, ги подредува и оценува што може да се предаде, а што не. Тој, вели, води грижа и за складот да биде чист и уреден, за да им биде убав на луѓето.

– Ми се допаѓа да доаѓам овде бидејќи и сите други волонтери се среќни луѓе - сите уживаат во работата и со нетрпение очекуваат да дојдат… Мислам дека луѓето треба да продолжат да прават нешто, да го одржуваат умот зафатен и рацете, да работат, да се дружат со луѓето и да им помагаат, додаде тој.

Флукер се сложува дека ова е отскокнување во односот кон работа, каде што луѓето обично очекуваат работното време да заврши што поскоро.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Живот

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Дали детето ви е разгалено?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Правило од 20 минути – идеално време за јадење благо

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе