Стојанче Ангелов: „Беласица“ со месеци ќе остане затворен, прв ќе падне мостот во Визбегово

Голем дел од институциите во државата работат со слаб капацитет и понекогаш не ги сфаќаат сериозно предупредувањата на Центарот за управување со кризи, вели Стојанче Ангелов, директорот на оваа институција во интервју за Макфакс.

„Дали треба да чекаме некој да загине, или да изгубиме значаен имот, како што е мостот ‘Беласица’ каде што штетата ќе биде милионска, или е подобро навреме да реагираме“, прашува Ангелов.

Директорот на ЦУК предупредува дека мостот кај Визбегово е можеби и најкритичната точка во Скопје, за кој, како што вели, ќе биде прв мост што ќе падне.

„Од мостот Визбегово излегуваат коцки кои се тешки по неколку килограми и тие паѓаат долу на патот под подвозникот на исклучително фреквентна улица. И замислете таква коцка да падне некому на ветробранското стакло. За жал, овој мост сѐ уште е отворен и прогнозирам дека ќе биде прв мост кој што ќе падне“, појаснува Ангелов.

Штетите за опожарениот мост „Беласица“, според Ангелов, ќе бидат милионски. Апелира, да биде забранет за сите, освен за оние што работат.

„Разговарав со Гаревски и го замолив во моменот кога ќе утврдат дека мостот е безбеден за граѓаните да се отвори барем за движење за пешаците. За возила најверојатно ќе мора да се почека неколку месеци а можеби и повеќе“, истакнува Ангелов.

Првиот човек на ЦУК забележува и за големиот број на вработени во државната администрација, за кои, како што вели, ниту се мотивирани, ниту се доволно образовани, ниту сакаат да работат.

„Во ЦУК има голем број на луѓе кои земаат плата а воопшто не работат. Погледнете ги директорите пред мене. Сите биле извонредни луѓе, но колку имале искуство од областа на безбедноста или кризниот менаџмент. За жал така е во многу други институции. Тие се политички именувани. Пред некое време се вртеше едно видео со временска прогноза. Да не зборувам, да не ми се налути директорот. Но во врска со ова треба да се води малку ред“, прецизира Ангелов.

Кочницата за обештетување на бранителите од 2001 година, според Ангелов, е во ДУИ.

За лидерот на оваа партија, Ангелов ќе каже дека Ахмети не е само претседател туку и командант на ДУИ.

Каква политичка иднина им предвидува на „огнените“ и на Изет Меџити, дали останува во владината коалиција, за односите на Достоинство со СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и слично, во интервју за Макфакс со Стојанче Ангелов, директор на ЦУК и лидер на Достоинство.

Remote video URL
реклама

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Месечен финансиски хороскоп за јуни: Нова работа за Бикот, Скорпијата ги решава долговите

Read more

Македонија

ЛДП: Уставните измени треба да бидат билет за влез во ЕУ, а не за политички пазарења

Read more

Најава за невреме попладнево - ветер, дожд, грмежи и град

Read more

Меџити: Три-четворица пратеници од Европскиот фронт ќе бидат дел од новото мнозинство

Read more

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда и два парка

Read more
 

Вести

Силувана малолетничка во Скопско

Читај повеќе

Малолетник со тешки повреди донесен во Градска, го истепале неколку малолетници пред основно училиште

Читај повеќе
  • play_arrow

Declassified UK: Чарлс примил награда од украински нацист

Читај повеќе

Шмит: Не можам да одредам датум за прием на Западен Балкан во ЕУ

Читај повеќе

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Читај повеќе

Европа во параноја - за пожарите и графитите виновна е Русија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тома Фила тврди: Слободан Милошевиќ беше убиен со исцрпување

Читај повеќе

ЛДП: Уставните измени треба да бидат билет за влез во ЕУ, а не за политички пазарења

Читај повеќе

Спречен шверц на поголема количина производи за широка потрошувачка од Косово

Читај повеќе