Македонија

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

12. јули 2018 - 16:06 | МИА

Скопје, 12 јули 2018 (МИА) - Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг ја потпишаа поканата за прием на земјата.

- Како идна 30. земја-членка на Алијансата сме подготвени да дадеме позитивен пример во регионот и да придонесеме за натамошно обликување на регионот на Западен Балкан како мирен и просперитетен регион, рече Заев.

Столтенберг порача дека откако протоколот за прием на земјата ќе биде ратификуван од сите земји-челнки Македонија и формално ќе стане 30. членка на Алијансата.

Коментирај