Столтенберг: Вежбите на НАТО не се насочени против Русија

Во интервју за Euronews, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека воените вежби на НАТО кои се одржуваат во Норвешка, на западната граница со Русија, не се насочени против ниедна земја.

-Немаме ништо да скриеме, транспарентни сме, вежбите не се насочени против ниту една специфична земја, сакаме да се осигураме дека НАТО може да продолжи да превенира конфликти, изјави Столтенберг, одговарајќи на сомнежите дека со овие најголеми воени вежби по крајот на Студената Војна, Алијансата ѝ покажува сила на Русија.

-Мораме да бидеме способни да делуваме од југ до север и од исток до запад, не сакаме нова Студена Војна, сакаме да нема сомнеж дека НАТО е способен да ги заштити своите сојузници, изјави шефот на Алијансата.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Read more

75 години од нуклеарното бомбардирање на Нагасаки

Read more

Нов Зеланд: 100 денa без ниту еден локално пренесен случај на COVID-19

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Читај повеќе

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

75 години од нуклеарното бомбардирање на Нагасаки

Читај повеќе

Стојанов: Никој не знае до кога ќе трае КОВИД-от, но животот мора да тече

Читај повеќе

Интерес за купување нови станови има, но цените нема да паднат

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Нов Зеланд: 100 денa без ниту еден локално пренесен случај на COVID-19

Читај повеќе