Страшна ноќ на Кавказ: Сирени и бомби, убиени многу цивили

Синоќа околу 1 часот по полноќ по локално време, беше ракетиран Ганџа, вториот по големина град во Азербејџан.

Во нападот загинаа 12 лица, беа ранети повеќе од 40 и беше предизвикана значителна штета на цивилната и транспортната инфраструктура, се вели во соопштението на Државното обвинителство на Азербејџан, пренесе ТАСС.

Во исто време, како што пренесува Спутник, одбранбената армија на Нагорно-Карабах тврди дека Степанакерт и Шуша биле гранатирани утрово и дека во тие напади имало ранети цивили.

Според азербејџанските власти, нападот предизвика сериозна штета на цивилната инфраструктура и патиштата.

Тие додаваат дека Ганџа била погодена од ракети „Скад“ (R-17) од територијата на Ерменија, додека ерменската страна ги негира тие обвинувања.

URL

Исто така, се наведува дека спасувачката мисија е сè уште во тек со цел да се утврди дали има граѓани кои се наоѓаат под урнатините на зградите.

Народниот правобранител во Нагорно-Карабах, Артак Бегларјан, вели дека најмалку двајца цивили биле повредени за време на синоќешното гранатирање на Степанакерт, како и дека цивилни објекти биле оштетени во тој напад.

Вооружените конфликти меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах.

Четири експлозии

Градот Степанакерт во Нагорно-Карабах беше бомбардиран по вторпат во последните 24 часа, а според достапните информации од местото на настанот, се слушнале четири експлозии.

ТАСС јавува дека во градот се огласила сирена за воздушен напад, а околу 40 минути подоцна одекнале четири експлозии во градот.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Свет

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Поради пожар во Калифорнија евакуирани 25 илјади луѓе

Read more

Вести

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Читај повеќе

Во ковид-центрите има 160 слободни кревети, хоспитализирани 1.268 лица

Читај повеќе

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Читај повеќе

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Читај повеќе

Мицкоски: Од Комисијата има признание дека се преговора за идентитетот

Читај повеќе

Без резултати 11. средба на македонско-бугарската комисија, проблем употребата на придавката македонски

Читај повеќе

Вaкцината за COVID-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Читај повеќе

Северна Македонија претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Читај повеќе

Филипче: Обезбедени се 833.000 вакцини против COVID-19, аплициравме за 800.000 дополнителни дози

Читај повеќе