Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Б.С.Б.
/ 28.07.2021 / 13:02

Град со големина на тениски топчиња привремено го запре сообраќајот на автопатот блиску Модена, на северот на Италија, каде е причинета голема материјална штета на автомобили.

На снимките емитувани на локалните медиуми се гледа невреме проследено со град и автомобили оштетени од ударите на ледот.

Метеорологот Лука Ломброзо изјави дека невреме проследено со град е вообичаена појава во текот на летниот период низ долината на реката По, но дека силата и зачестеноста на невремето со бури и град оваа година се навистина невообичаени.

Remote video URL

„Во Италија се соочуваме со последици од климатските промени на што укажуваат честите и многу ненадејни бури, кратки и интензивни врнежи, промени од сончево време во невреме“, се наведува во соопштението на Организацијата Колдирети за заштита на земјоделството.

URL
URL
Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе