Стрипот на ЕУ што ја предвиде пандемијата

Во 2012 со европски пари француски стрип-автор го издал своето дело кое опишува многу слично сценарио со она во какво што ние всушност живееме денес.

Стрипот „Infected“ од францускиот артист Жан-Давид Морван не е интернационален бестселер, но денес се издвојува од сите останати. Издаден е во 2012 година под покровителство на ЕУ, а се работи за човек кој од иднината доаѓа во нашето време за да спречи глобална смртоносна инфекција со помош на една атрактивна Кинеска која е експерт во ОН за епидемија.

Во стрипот, читателот среќава кинеска биолабораторија, пренос на вирусот од животни на луѓе, прополни азиски пазари, а нормално таму е и парламентот на ЕУ, кој, погодете, се добрите дечки во приказната. САД и ОН соработуваат и го спасуваат светот од вирусот, а нормално, Русија и Кина не се вклучени во тоа.

 

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Чек дис аут

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Она кога очајнички се обидуваш да останеш присебен

Read more

Куче-робот носи овци на пасиште

Read more

Видео коешто докажува дека мачките се бестрашни

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе