Строматолити: Камења слични на марсовските кои ја кријат тајната на животот

Строматолитите распослани ширум светот претставуваат необични формации кои во себе ја чуваат тајната за потеклото на животот на нашата планета.

Под нас се наоѓаат слоеви од камења и земјиште кои се таложеле со милиони години, а во нив има траги од некогашниот живот и докази за еволуцијата. Некои од овие карпи, како што се строматолитите - настрануваат од фотосинтетски микроби, и можат да бидат стари и над 3 милијарди години. Токму една таква карпа е пронајдена во Западна Австралија во формацијата Дресер, а со нејзино проучување научниците дошле до интересни откритија.

Имено, со цел да откријат што се наоѓа во карпите кои по својот состав многу наликуваат на формациите кои се наоѓаат на Марс, палеонтологот Кејрон Хикмен-Луис од Природниот музеј во Лондон и неговиот тим ги искористиле предностите на модерната технологија и направиле 2D и 3D снимки со висока резолуција. На нив воочиле нерамни слоеви, составени од помали куполи - кои укажуваат на процесот на фотосинтеза кој го обавувале микробите заробени во внатрешноста на строматолитите и тоа пред дури 3,48 милијарди години.

Сепак, додаваат дека ова најверојатно не се најстарите траги од живот откриени на нашата планета, бидејќи таа чест можеби им припаѓа на строматолитите откриени на Гренланд - стари 3,7 милијарди години, или можеби дури и на едни микрофосили од Канада за кои постои сомнеж дека се стари 4,29 милијарди години. Тие додаваат дека е многу тешко да се разликува биолошки живот од неорганските процеси во овие карпи, така што овие и слични наоди се многу контроверзни и потребно е многу проучување за да се дојде до прецизни податоци.

Резултатите кои ги објави списанието Geology укажуваат на тоа дека т.н. микробни простирки од строматолити откриени во формацијата Дресер, настанале во плитка лагуна во која се наоѓале хидротермални отвори поврзани со океанот. А, интересен податок е тоа што научниците во иднина ќе можат на сличен начин да ги проучуваат формациите на Марс кои имаат сличен состав.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Наука

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Read more

Загрижувачко откритие: Бактериите имаат нов начин на развивање резистентност на антибиотици

Read more

Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Read more

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе

Facebook се заканува дека ќе ги отстрани вестите од својата платформа

Читај повеќе