Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Филип Здравески
/ 27.05.2024 / 14:24

Македонскиот шампион Струга денеска ги дозна можните противници во првото квалификациско коло за новата сезона во Лигата на шампионите.

Фото: ФК Струга Трим & Лум

Како што беше од претходно познато, македонскиот шампион во жрепката ќе влезе како неносител, па за противник ќе добие екипа со поголем УЕФА рејтинг.

Новата сезона 2024/2025 во Лигата на шампионите ќе се игра со новиот формат со 36 екипи во групнбата фаза, па и квалификациите претрпеа промени. Укинато е она претколо каде играа најслабите четири, па сега сите почнуваат од 1. коло.

Гледајќи ги имињата на противниците, стружани може да се надеваат на среќа во жрепката бидејќи дефинитивно би имале шанси да поминат доколку за противник добијат екипа како Флора, КИ, Шамрок, ТНС или РФС, но и да имаат речиси невозможна мисија со Ференцварош, Карабаг, Слован, Лудогорец, ХЈК и ФЦБС (поранешна Стеауа).

 • Ференцварош (Унгарија)
 • Карабаг (Азербејџан)
 • Слован (Словачка)
 • Лудогорец (Бугарија)
 • ХЈК (Финска)
 • Флора (Естонија)
 • ФЦСБ (Романија)
 • КИ (Фарски Острови)
 • Шамрок Роверс (Ирска)
 • Линколн Ред Импс (Гибралтар)
 • Д Њу Сеинтс (Велс)
 • Пјуник (Ерменија)
 • РФС (Латвија)
 • Петроклуб (Молдавија)
 • Балкани (Косово)

Жрепката за 1. квалификациско коло ќе се одржи на 18 јуни, а наредниот ден и за второто каде Струга би дознала против кого би можела да игра доколку ја мине првата пречка.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Фудбал

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Read more

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Read more

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more
 

Спорт

 • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
 • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
 • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
 • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
 • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе