Студенти направија автомобил што поминува преку 2.000 километри без полнење

Студентскиот тим Eco-Runner Team Delft од Технолошкиот универзитет во Делфт во Холандија го претстави својот нов автомобил на водороден погон со кој имаат намера да го соборат светскиот рекорд за најдолго растојание извозено со водороден автомобил без полнење гориво.

Учениците од Делфт се уверени дека нивниот автомобил - најефикасниот водороден автомобил во светот - може да помине најмалку 2.056 километри со помалку од еден килограм водород за да го собори рекордот, пишува NL Times.

Работиме на подобрена верзија на минатогодишниот водороден автомобил. Учениците од Делфт се фокусираа на тоа Eco-Runner XIII да го направат поробустен и аеродинамичен.

Тие го намалија отпорот со подигање на дното и му дадоа поаеродинамична форма. Гумите имаат 300 пати помалку триење, а управувањето троши значително помалку енергија, велат учениците.

Според нив, овој мал, лесен, одржлив автомобил ќе биде составен дел од нашата иднина. Во презентацијата ја покажаа својата визија за 2050 година.

„Сите автомобили се помали, полесни и поаеродинамични, а фокусот ќе биде ставен на „заедничка мобилност“ каде луѓето заедно се справуваат со транспортот на поодржлив и поефикасен начин“, велат тие.

Remote video URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Концепти

Hyundai повторно го произведе концептот Pony Coupe од 70-тите

Read more

Студенти направија автомобил што поминува преку 2.000 километри без полнење

Read more

Rimac Nevera собори 23 рекорди во еден ден

Read more

Alpine го претстави електричниот A290_β со централно возачко седиште

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе