Студија открива кое кафе треба да го избегнуваат жените, а кое мажите

Истражување спроведено во Норвешка сугерира дека хемиските соединенија од зрната кафе можат многу да се променат за време на подготовката и директно да влијаат на срцевите заболувања во зависност од нашиот пол.

Тим на истражувачи од Арктичкиот универзитет во Норвешка тврди дека мажите би требало да избегнуваат еспресо, додека жените треба да се воздржуваат од поголеми количини филтер кафе. Исто така, воспоставена е директна врска помеѓу кафето и нивото на холестерол во крвта, во зависност од тоа како се подготвува овој сакан пијалак.

Науката сè уште малку знае за ефектите од пиењето еспресо, каде што мала количина врела вода поминува под притисок низ ситно мелени зрна кафе. Сепак, она што беше потврдено во текот на оваа студија сугерира дека неговото влијание во голема мера зависи од полот на личноста која го пие.

Според авторката на студијата, професорката Маја Лиса Лохен, кафето содржи илјадници различни фитохемикалии. Но, во зависност од начинот на кој кафето се пече, приготвува и служи, зависи што ќе внесеме во нашиот организам и во која количина.

Неколку методи на правење кафе директно влијаат на високиот холестерол

Анализирајќи ја анкетата спроведена на повеќе од 21.000 жители на градот Тромсе, тимот дојде до интересни заклучоци. Учесниците одговарале на прашања поврзани со количеството на кафе испиено во текот на денот, како и тоа тип најмногу го преферираат.

Вториот дел од истражувањето вклучувало земање примероци од крв, кои директно дале одговори на поврзаноста помеѓу здравјето, полот и начинот на подготовка на кафето.

Во оваа прилика биле земени предвид и веќе познатите здравствени состојби на испитаниците. Кога собрале и одзеле сè, заклучиле дека жените пијат во просек по 4 шолји кафе, додека мажите 5.

Овие податоци им помогнале да заклучат дека пиењето 3 до 5 шолји еспресо „значително“ го зголемува нивото на холестерол кај мажите. Од друга страна, консумацијата на француско кафе доведува до зголемување на холестеролот без разлика на полот. Филтер кафето имало најголемо влијание врз зголемувањето на мастите во крвта кај жените.

Интересно е што инстант кафињата довеле до зголемување на холестеролот и кај двата пола, но не со иста брзина.

Дали количината на кафе што ја пиеме влијае на здравјето?

Истражувачите забележуваат дека Норвежаните го пијат своето кафе од поголеми шолји во споредба со Италијанците, па можно е количината да биде директен фактор што може да предизвика здравствени проблеми.

Кафето е најчесто консумираниот стимуланс. Затоа, научниците додаваат дека е многу веројатно поради големата потрошувачка, дури и малите ефекти на крајот да доведат до значителни здравствени последици.

Наодите се објавени во списанието Open Heart.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Здравје

Самото име значи „спасување“: Зошто жалфијата е толку лековита?

Read more

Мобилна аптека: Кои лекови треба да ги спакувате за на летување?

Read more

Најчести митови за контрацепција што се опасни по здравјето

Read more

Која храна ги уништува забите?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе