Студија: Вестите за пандемијата ја убиваат животната радост

Некои земји имаа рекорден број на смртни случаи и заразени и ги укинаа речиси сите мерки, но сепак вестите за пандемијата можат да го расипат расположените на луѓето за само неколку минути, тврдат британските научници.

Во студијата објавена во медицинското списание PLOS One, научниците од Универзитетот Есекс и Универзитетот Симон Фрајзер известија дека вестите за пандемијата споделени на социјалните мрежи се една од најлошите активности во денот.

Ова и не е изненадување со оглед на тоа дека постојани ни повторуваат колку лица се заразени или починати и нè известуваат за нови мерки.

И вестите за проблемите како што се недостаток на болнички кревети, ограничувањата и сиромаштијата поради пандемијата предизвикуваат проблеми на менталното здравје.

„Читањето на вестите поврзани за ковид предизвикуваат намалување на позитивното расположение и оптимизам“, според одговорите на испитаниците.

Други истражувања исто така покажаа дека се зголеми просечното ниво на анксиозност и депресија од почетокот на пандемијата.

Според медицинското списание Lancet, 160 милиони луѓе страдале од ментални проблеми во 2020 година во однос на претходната.

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Живот

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Read more

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Read more

И Меси се вмеша во љубовната сапуница на Икарди

Read more

Мора да е по нивно: Три хороскопски знаци со кои нема компромис

Read more
 

Магазин

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Читај повеќе

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Читај повеќе

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Читај повеќе

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Читај повеќе

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Читај повеќе

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Читај повеќе