ЛА ЛИГА 2020/21

Суарес: Во Барса ми рекоа дека сум стар и не можам да играм во голем тим

Уругвајскиот голгетер откако беше набркан од Барселона ужива во слатката одмазда. Тој растура во Атлетико со кој и ита кон титулата во Ла Лига.

Летоска во каталонскиот гигант одекна неверојатната вест дека клубот сака да се ослободи од Луис Суарес, докажаниот голгетер, иако играчот не сакаше да си замине.

„Она што навистина ме навреди беше кога ми кажаа дека сум бил стар и дека не сум можел повеќе да играм на високо ниво, да бидам во голем тим. Тоа ја прели чашата“, открива Уригваецот во разговор со France Football.

„Да немав постигнати ништо во клуб како Барса за едно 3 или 4 сезони, ќе разберев. Но, секоја сезона во Барса постигнував повеќе од 20 голови. Секогаш имав добра статистика, веднаш зад Меси“, додава тој.

Статистиката за која зборува Суарес е точна. Тој секоја сезона постигнуваше најмалку 20 голови, а врвот му беше во сезоната 2015/16 кога постигна дури 59 голови во сите натпреварувања. Тогаш постигна повеќе и од Лео Меси и ја освои Златната копачка за најдобар стрелец во Европа.

„Денес гледаме дека не е лесно да се игра во Барса... Многу играчи кои потпишаа таму не го покажаа квалитетот кој се очекуваше од нив. Јас играв за Барса 6 години цело време задржувајќи слично ниво и покажувајќи го она кое се очекуваше од мене“.

„Ситуацијата се промени тами, на клубот му се потребни промени. Го прифатив тоа. Единственото нешто кое ми пречеше е начинот на кој се случи тоа. Верувам дека заслужив поголема почит“.

„Тоа беше одлука која не можев да ја спречам. Се осеќав како да не сум повеќе потребен, па мојата гордост ми кажа дека треба да продолжам да покажувам дека вредам. Токму затоа идејата да отидам во Атлетико, еден кометитивен тим, ми дојде на ум“, завршува Суарес.

Уругваецот сезонава на 20 натпревари постигна 16 голови за Атлетико во Ла Лига, тим кој е лидер на табелата со 3 бода пред градскиот ривал Реал Мадрид од кого има и натпревар помалку.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Фудбал

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Read more

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Read more

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Дали е ова најбруталниот старт на сезоната?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе