Суд во Ирска: Лебот за сендвичите Subway не е леб

МИА / КАЈГАНА
/ 04.05.2021 / 17:59

Лебот што се користи за американските сендвичи Subway не може да се дефинира како леб, според Врховниот суд на Ирска. Како што се вели во одлуката, причината за тоа е преголемата содржина на шеќеp во него.

Случајот е инициран од компанијата Bookfinders Ltd, тамошниот оператор за овој синџир ресторани. Тој опфаќа 110 земји во светот. Компанијата инсистираше на тоа дека лебот за сендвичите се вбројува во основни хранливи намирници – и дека не треба да се наплатува ДДВ за него. Според Законот за данок на додадена вредност во Ирска од 1972 година, износот на шеќер во лебот не треба да надминува 2%.

Во случајов, тоа е петпати повеќе. Уделот на шеќер во овие лепчиња е 10% од масата на брашното.

Така, враќањето на Bookfinders од 9,2% ДДВ за периодот од јануари 2004 до декември 2005 година останува неподмирено.

Од Subway остануваат на ставот дека – лебот нивни е, сепак – леб!

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Свет

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Read more

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Read more

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Read more

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Read more
 

Вести

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе

Над 170 повредени во судири меѓу Палестинци и израелската полиција во Ерусалим

Читај повеќе

Бислимоски: Нема да дозволиме зголемување на цената на струјата

Читај повеќе

Пендаровски не бара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, Мицкоски бара правда за осудените од 27 Април

Читај повеќе

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Интересот за вакцинација се зголемува, вакцинирани 100.000 граѓани, се очекува и натаму добра динамика

Читај повеќе

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Читај повеќе