ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Судија во Премиер лига доби закани по живот, побара да не суди викендов

Во текот на изминатата недела се пишуваше многу за англискиот судија Мајк Дин, еден од судиите со најдолг стаж во Премиер лигата.

Дин (52) минатиот вторник му додели црвен картон на стоперот на Саутемптон, Јан Беднарек, по консултација со ВАР. Во саботата на ист начин го казни играчот за врска на Вест Хем, Томаш Соучек. Многумина не се согласија со неговите одлуки, а лигата ги поништи суспензиите на играчите, верувајќи дека нема „материјал“ за црвен картон во нивните фаули.

Некои сепак претераа. Дин се пожалил дека по црвениот картон за Соучек, тој и неговото семејство биле малтретирани на социјалните мрежи и дека добил закани по живот. Затоа, тој побара од Премиер лигата да го поштеди и да не суди на ниту еден натпревар викендов.

И покрај ова, Дин следната среда ќе суди на натпревар од ФА Купот помеѓу Лестер и Брајтон, но нема да го гледаме на натпреварите од оваа недела во Премиер лигата.

Мајк Дин суди на највисок ранг во англискиот фудбал од 2000 година, а пред две години стана првиот судија што покажал 100 црвени картони во Премиер лигата.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе