Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Првиот рекет во светот не доби можност да игра на Австралија опен иако имаше виза и медицинско ослободување.

Новак Ѓоковиќ беше депортиран од Австралија пред почетокот на Австралија опен, а во тој момент причините за таквата одлука не беа баш јасни. Сега ситуацијата е малку појасна, бидејќи Федералниот суд, институцијата што одлучуваше за овој случај, конечно се огласи.

Тричлениот судски совет ја прифати одлуката на министерот за имиграција, Алекс Хок, да му ја укине визата на Новак Ѓоковиќ и да го испрати во Србија, но моравме да почекаме неколку дена за да дознаеме зошто тоа се случило. Во меѓувреме за случајот зборуваа и адвокатите.

Според соопштението на судот, Новак со својот пример можел лошо да влијае на младите.

„На министерот му беше јасно дека Ѓоковиќ одлучи да не се вакцинира и може да заклучи дека јавноста ќе го разгледа неговиот став против вакцинацијата. Светската ѕвезда потоа може да влијае врз младата популација да го имитираат и да ги охрабри да не се вакцинираат“, наведува судот.

Според нив, одлуката на министерот е поткрепена со докази.

„Министерот Хок беше свесен за фактот дека ќе има немири во заедницата доколку Ѓоковиќ остане“.

Во оваа изјава се тврди дека министерот детално ја образложил својата одлука, иако тоа со закон не морал да го направи.

„Несомнено е дека во врска со прашањето од големо јавно значење, се посвети внимание на формулирање на причините во четирите дена во кои министерот требаше да ја разгледа работата и да ги дополни и достави причините. Сепак, одредена тежина треба да му се даде на фактот дека немаше обврска да се даде причина за одлуката. Имаше јасна меѓусебна поврзаност на сите делови од причините на министерот. Темите за охрабрување и имитирање на спортскиот херој и икона се провлекуваат низ причините за грижа за здравјето и редот, јавниот интерес“, стои во дел од сеопфатното соопштение.

Исто така, судиите заклучија дека основата за ваквата одлука на министерот е рационална и логична.

„Министерот го има овој став врз основи за кои не може да се каже дека се ирационални или нелогични или не се засновани на релевантен материјал“.

Отвореното првенство на Австралија деновиве се игра без првиот носител, па најголеми фаворити за трофејот се Даниил Медведев, Александер Зверев и Рафаел Надал.

URL
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Тенис

Швјонтек ја одбрани титулата на ВТА Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ стигна до 1.000 победи и финале на Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ на триумф до јубилејна 1.000-та победа

Read more

Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето во Рим

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе