Судската администрација остана без плата пред празникот

Синдикатот на работниците од Управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани УПОЗ му се лути на првиот човек на Судскиот совет, Зоран Караџоски, затоа што, како што пишуваат пред празникот не само што не го добиле најавеното покачување од 10% туку ги оставиле и без плата.

Синдикатот реагира на „неодговорниот однос на претседателот на Судскиот буџетски совет, Зоран Караџовски, поради чие неодговорно однесување и политиканство, вработените во судовите не само што не го добија ветеното зголемување од 10% туку ги остави и без плата пред најголемиот христијански празник, Велигден“, пишуваат синдикалците во соопштението.

Членовите на Судскиот совет на итна седница пред крајот на март донесоа нов Правилник за додатоците на плата на судиите. Со него судиите, но и судската администрација треба да добијат повисоки мартовски плати за 10%. Претседателот на судскиот совет, Зоран Караџоски, по итната седница изјави дека брзале поради тоа што било крај на месецот, за да се завршат пресметките и мартовската плата која се исплаќа до 15 април да биде повисока.

Караџоски не знаеше да прецизира за колку точно пари се работи, односно колку вкупно средства се предвидени за покачувањето во Судскиот буџетски совет. Вели Законот опфаќа околу 3000 лица, од кои 560 судии.

Караџоски тврдеше дека е оправдан револтот кај судиите кога дознале дека јавните обвинители и јавнообвинителските службеници зеле повисока февруараска плата за 20%. Тој се повика на Законот за платите на судиите од декември, 2015 година, во кој платите на судиите и обвинителите предвидува зголемување за 35%, но тие пари никогаш не легнале на контото на судиите.

Просечната на плата на судиите во Македонија се движи од околу 50.000 до 70.000 денари. Решението за покачувањето на платите во судската амиднистрација го нашле во потпишаниот Колективен договор.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Македонија

Корона кризата ги извади на површина слабостите во домашниот туризам

Read more

Припадник на Алфите треба да сведочи во случајот „Монструм”

Read more

Ситуацијата со COVID-19 во Прилеп е сериозна, има сѐ помлади пациенти

Read more

Сончево и топло до 31°C, од утре заладување

Read more

Вести

Илиев: Бугарија може да остане сама во спорот со Северна Македонија

Читај повеќе

Корона кризата ги извади на површина слабостите во домашниот туризам

Читај повеќе

Припадник на Алфите треба да сведочи во случајот „Монструм”

Читај повеќе

Ситуацијата со COVID-19 во Прилеп е сериозна, има сѐ помлади пациенти

Читај повеќе

Сончево и топло до 31°C, од утре заладување

Читај повеќе
  • play_arrow

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Пронајдена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово, приведени 3 лица

Читај повеќе

Приведен скопјанец поради недозволена трговија со оружје и дрога

Читај повеќе