Suffren: Најсовремената нуклеарна подморница во светот

Франција ја претстави нуклеарната подморница Suffren во која вложи 9,1 милијарди евра. Станува збор за првата од шесте нови офанзивни нуклеарни подморници.

Новите подморници се способни да лансираат крстосувачки ракети и да превезуваат специјални сили, што на француската морнарица ќе ѝ овозможи генерациски скок.

Церемонијата на која присуствуваше претседателот Емануел Макрон го означи крајот на изградбата на подморницата од класа Баракуда. Подморницата е завршена со задоцнување од 3 години, а ќе биде изложена на тестирање во море пред идното лето да стане дел од флотата. Ќе замени шест подморници кои се во служба од 80-тите години.

„Ова е вистински генерациски скок. Преминуваме од исклучително мала платформа, околу 2.500 тони, на Баракуда потешка два и пол пати“, вели Патрик ван ден Енде, експерт за подморници.

Цената на подморницата е 9,1 милијарди евра. Последното од шесте пловила во служба ќе влезе во 2030 година. Подморницата ќе може независно да оперира до 70 дена на длабочина до 350 метри.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more

Свет

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more

Дутерте: Ќе волонтирам за тестирање на руската вакцина

Read more

Вести

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз сонова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе
  • play_arrow

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Читај повеќе

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Читај повеќе

Заев го доби мандатот, вети европска, демократска и одговорна влада

Читај повеќе

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште

Читај повеќе

Двајца битолчани обвинети за дистрибуција на детска порнографија

Читај повеќе

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе