АМЕРИКАНСКИ СПЕКТАКЛ

Супербоул 2024 стана втор најгледан пренос од стапнувањето на Месечината

Финалето на НФЛ во американскиот фудбал, попознато како Супербоул, отсекогаш било голем настан, но годинешното издание ќе остане запаметено по неговата рекордна гледаност.

Супербоул од година во година привлекува голем број гледачи поради шоуто на полувремето, а годинешното издание на различни платформи ширум светот го погледнале 123,4 милиони гледачи.

Да потсетиме, Канзас Сити Чифс го совлада Сан Франциско 49-ерс со резултат 25:22 по продолжението во неделата навечер. Спектаклот се одигра во Лас Вегас пред рекорден број гледачи, а се истакна одличниот бек Патрик Махомес кој му намести тачдаун на Меколе Хардман за победа и конечен резултат.

URL

Тоа беше трета шампионска титула за Чифс во последните пет сезони. Пред четири години во финалето ги победија 49-ерс, додека лани беа подобри од Филаделфија Иглс.

Угледните американски медиуми објавија дека тоа е вториот најгледан пренос во историјата на Соединетите Американски Држави по историската мисија Apollo 11 во 1969 година кога Нил Армстронг стана првиот човек што стапна на Месечината.

URL

Се проценува дека меѓу 125 и 150 милиони луѓе во САД го следеле историскиот настан.

Податоците на Nielsen покажуваат дека гледаноста во неделата е зголемена за седум отсто во однос на минатогодишниот Супербоул, кој забележа 115,1 милиони гледачи.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Read more

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Read more

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Read more

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Читај повеќе
  • filter

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шакира се потруди никој да не дознае дека глумела во теленовела?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по 13 години брак

Читај повеќе

Протекоа детали за продолжението: Свини или Зендаја ќе биде следната Бонд девојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Читај повеќе