Суперијахти на соларни едра, ветер не им е потребен

Норвешкиот дизајнер Курт Странд, кој живее на Флорида, претстави концепт за суперјахта кој е навистина импресивен.

Суперјахтата наречена Флорида е исклучително убава и е составена од футуристичка технологија за едрење.

„Кога зборуваме за едра, повеќето луѓе веројатно мислат на бели едра направени од ткаенина, но оваа јахта е различна. Таа има технологија од 'вселенското време', има јарболи направени од јаглеродни влакна и високи електро-хидраулични телескопски едра покриени со најнапредните соларни панели Во случај да нема ветер, суперјахтата може да го користи режимот на соларна навигација“, се вели во соопштението.

Меѓутоа, кога има ветер и јахтата може да плови самостојно, тогаш панелите произведуваат електрична енергија, а јахтата има и систем што ги мие и полира крилјата секогаш кога ќе се повлечат, за да обезбеди максимална сончева енергија.

Собраната енергија завршува во батерии и може да се искористи за производство на водород. Јахтата е опремена и со хидрогенератори кои исто така произведуваат електрична енергија.

„Во споредба со стандардната јахта со иста големина, заштедата на енергија е до 90%. Ако времето е идеално, јахтата ќе произведе повеќе енергија отколку што навистина е потребно“, се вели во него.

Исто така, јахтата е синоним за луксуз, има хелиодром и лифт до хангарот под палубата. Има и базен, клуб, разни чамци и теренски возила, џет-скии и слично.

Во централниот дел на јахтата се наоѓа двоспратно лоби со бар со поглед.

Тагови
реклама

Вести

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Read more

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе