Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Сè што јадеме игра огромна улога во нашето целокупно здравје и благосостојба.

Познато е дека некои намирници го зголемуваат ризикот од одредени состојби, па затоа треба да ги јадеме во ограничени количини, но други всушност можат да ни помогнат да го одржиме нашето здравје и да не заштити од одредени болести и проблеми.

Терминот „суперхрана“ во последните години многу се споменува кога станува збор за здравата исхрана. Некои експерти велат дека навистина не постои такво нешто - ниту една храна не може магично да реши повеќе здравствени проблеми. Сепак, епидемиологот Тим ​​Спектор рече дека можеби постои една таква суперхрана.

Тој препорача да се јаде една лажица од една храна дневно за да се заштити од кардиоваскуларни болести, воспаленија, дијабетес тип 2, па дури и од рак. Спектор, исто така, забележува дека вообичаено не го користи терминот „суперхрана“, но маслиновото масло може да биде исклучок. Луѓето би можеле да бидат вознемирени од фактот дека тоа е масло, нешто поврзано со нездрава храна, но со големи здравствени придобивки, тврди тој.

Епидемиологот вели: „Да верував во ‘суперхрана’, маслиновото масло ќе беше една од нив. Иако многумина од нас се научени да се плашат од масла и масти, истражувањата покажуваат дека исхраната богата со екстра девствено маслиново масло е поврзан со намален ризик од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2 и рак“.

Маслиновото масло е богато со полифеноли, растителни соединенија со антиоксидантна активност.

„Многу од овие придобивки се припишуваат на високата содржина на полифеноли во екстра девственото маслиново масло. Не само што овие полифеноли имаат моќни антиинфламаторни ефекти, тие исто така го промовираат растот на корисни цревни бактерии, придонесувајќи за добро здравје на цревата“, заклучи Спектор.

реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе