Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Суперѕвездата на Бостон Селтикс, Џејсон Тејтум треба да потпише нов договор ова лето, најголем во историјата на НБА, и со тоа да го собори својот соиграч Џејлен Браун, кој потпиша сличен договор минатото лето.

Браун потоа потпиша петгодишно продолжување во вредност од потенцијални 304 милиони долари, а Тејтум треба да добие 315 милиони долари за истиот период, иако точната сума зависи од ограничувањето на платата. Supermax договорите, кои можат да ги потпишат само играчите кои исполниле високи критериуми, зафаќаат 35% од границата на платата, износот што клубовите формално смеат да го трошат за плати.

Условите за потпишување на Supermax се однесуваат на индивидуални награди како што се МВП, одбранбен играч на годината или вклучување во една од првите три лиги, а Тејтум е постојан член на првите пет во последните три години.

Бостон ќе има двајца од најскапите играчи во лигата

Тејтум има договор за следната сезона од 35 милиони долари и опција за играч од 37 милиони за сезоната 2025/26, но со задоволство ќе се откаже од тоа кога новите шампиони во НБА ќе му понудат продолжување, што ќе му донесе во просек 63 милиони годишно.

Supermax договорот на Браун започнува следната сезона, а Тејтум една година подоцна, така што Селтикс ќе го направат во сезоната 2025/26 ги има двајцата најскапи играчи во лигата. Сепак, сите важни играчи од ротација се врзани со повеќегодишни договори, па нема да имаат проблем да го задржат тимот, но ќе плаќаат огромен данок на луксуз и ќе имаат сериозни ограничувања за доведување нови играчи.

Дончиќ ќе го преземе рекордот следното лето

Во летото 2025 година, Тејтум ќе го надминат Лука Дончиќ и Шаи Гилгеус-Александер, кои по седмата сезона ќе дојдат на ред, а потоа salary cap ќе биде уште поголем, а со тоа и уделот паѓа на Supermax.

Словенецот веќе ги исполни условите да потпише Supermax со Далас бидејќи во последните две сезони беше вклучен во првата петорка во лигата, исто како Канаѓанецот со Оклахома Сити Тандер. Тоа лето 2025 година, се очекува значително зголемување на границата на платите благодарение на новиот телевизиски договор, што значи дека нивното продолжување би било значително поголемо од она на Тејтум и ќе надмине 360 милиони долари.

реклама

Кошарка

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе