Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Сурутката е одлична за црниот дроб, а што е подобро - кравја или козја објасни гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ.

Еден од најпознатите народни лекови за проблеми со црниот дроб, без разлика дали се работи за нарушена состојба по жолтица или цироза, е сурутката. За тоа кој вид на овој пијалок е најдобар и најкорисен, дали кравји или козји, како и дали навистина помага, зборуваше гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ во емисијата „Јутро“ на TV Prva.

Според д-р Перишиќ, сурутката може да помогне при многу проблеми, па затоа открил што не му одговара на пациент кој боледува од едно од најголемите заболувања на црниот дроб - многу маснотии, премногу вода и сол, но од друга страна - шеќерот не е проблем.

„Сурутката нуди солидна количина на протеини, имено оние со аминокиселини кои брзо се инкорпорираат во мускулите. Тоа значи дека нема процес на варење, апсорпција, циркулација... Таа оди директно во мускулите и црниот дроб. Нема маснотии, а ако е уште и козја сурутка, тоа е најдобро“, забележува д-р Перишиќ.

Гастроентерологот советува да се зема од половина до литар и пол со 300 грама сирење на ден.Ова е голема количина поради лактозата која предизвикува течна столица. Ја менува pH вредноста на дебелото црево и го детоксицира. Дебелото црево е извор на токсини кај болести на црниот дроб.

Ако цревната флора ја „закиселиме“ со лактоза, тогаш рН вредноста ќе биде помала, бактериите нема да напредуваат и оптоварувањето со ендотоксини во дебелото црево ќе биде подобро“, вели д-р Перишиќ, истакнувајќи дека сурутката е многу корисна. и дека не треба да се плашиме од лактоза во нејзиниот случај. Поретката столица, предизвикана од овој млечен шеќер, не е проблем.

За пациентите кои имаат хронично заболување на црниот дроб имаат слаби мускули, аминокиселините од сурутка во комбинација со протеините брзо влегуваат и се инкорпорираат во мускулите и на тој начин помагаат.

Козја или кравја - што е подобро?

Многумина прибегнуваат кон второто бидејќи има попријатен вкус, а д-р Перишиќ вели дека постои начин како да се „подобри“ козјата.

„Кравјата сурутка има подобар вкус и вкус, но козјата е поздрава. Но, второто можеме да го поправиме. На еден литар сурутка ќе додадеме чаша сок од лимон и 3-4 лажици мед.

А зошто козјата е поздрава?

Липидите од козјото млеко се метаболизираат директно.Тоа се масни киселини со краток синџир кои се метаболизираат без никакви посредници и пациентот се чувствува многу подобро. Кога црниот дроб е болен, ни мозокот, ни мускулите не се добри. Во сурутката постои метаболит на серотонин, хормонот на среќата. Луѓето кои го пијат овој пијалок веќе следниот ден се чувствуваат пооптимистично, подобро расположени...“

Дали може да се претера?

„Ако претераме со внесот на сурутка, ќе добиеме дијареа, од пет до шест столици на ден. Но, тоа не е лошо. Тие што имаат заболување на црниот дроб ќе уживаат во тоа, па се ослободуваат токсични метаболити“, заклучи д-р Перишиќ.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Здравје

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Read more

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Read more

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Пита од шолја

Читај повеќе

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе