Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Повремената сува уста кај луѓето не е нужно знак на тревога, но ако ви се случува често, тоа може да биде знак за сериозни здравствени состојби.

Стоматологот Азад Ејрумлу истакнува дека сувата уста и лошото орално здравје можат да бидат знак за болести како што се дијабетес, зголемен ризик од мозочен удар или дури и инфекција со ХИВ.

„Сува уста може да биде знак дека нешто не е во ред на друго место во телото. Ова може да се манифестира со симптоми како што се лепливо чувство во устата, суво или болно грло, тешкотии при џвакање или голтање или дури и лош здив. Одредени медицински состојби како што се мозочниот удар, дијабетесот или Алцхајмеровата болест може да се видат на овој начин, а овие симптоми може да бидат и показател за автоимуно нарушување како што е ХИВ или Сјогренов синдром“, рече тој.

Тој додаде дека стоматолозите не се грижат само за вашето орално здравје, туку бараат и други здравствени проблеми.

„Од витално значење е да се грижите за сопственото здравје и ако забележите постојани симптоми на сува уста, тоа мора да го подигнете кај вашиот општ лекар“, објасни тој.

Значи, сувата уста може да биде предупредувачки знак за: дијабетес, мозочен удар, ХИВ, Алцхајмерова болест и Сјогренов синдром.

Инаку, состојбата во која нашите жлезди не успеваат да произведат доволно плунка за да ја одржуваат устата влажна е позната како ксеростомија. Иако можеби никогаш нема да ја земеме предвид нејзината важност, нашата плунка игра клучна улога за нашето орално здравје бидејќи помага да се неутрализираат киселините произведени од бактериите и исто така да се измијат честичките од храната.

Исто така, тој е клучен за спречување на кариес, а содржи и важни ензими кои помагаат во дигестивниот процес, осигурувајќи дека нашето тело ги добива витамините и хранливите материи што му се потребни.

Понатаму, се советува да посетувате стоматолог на секои шест месеци за да проверите дали вашата орална хигиена е во добра состојба и да го следи развојот на проблемите. Експертите препорачуваат редовно четкање со паста за заби со флуор два пати на ден по две минути, како и редовно користење конец.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе