Сузуки го напушта Мото ГП на крајот на сезоната

Екипата на Сузуки објави денеска дека сака да го напушти Мото ГП на крајот на оваа сезона, додавајќи оти преговара за тоа со Дорна, која е промотор на натпреварувањето за Светското првенство во мотоциклизам.

Во официјалното соопштение издадено пред трката за Големата награда на Франција, јапонскиот производител Suzuki истакна дека причина за ваквиот чекор е од финансиска природа, и оти компанијата разгледува целосно повлекување од натпреварувачката програма.

„За жал, актуелната економска состојба и потребата за концентрирање на своите напори на големите промени со кои се соочува автомото светот изминатите години го принудуваат Suzuki на драстично намалување на трошоците поврзани со натпреварувачката програма“, се наведува во официјалното соопштение, во кое се додава дека компанијата сака „сите своите економски и човечки потенцијали да ги користи за развој на нови технологии“.

Дорна минатата недела го потсети Suzuki дека не може да донесе еднострана одлука, бидејќи јапонската компанија лани го продолжи договор за настап во Мото ГП до крајот на 2026 година.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Останати спортови

Сузуки го напушта Мото ГП на крајот на сезоната

Read more

Брејди аналитичар на Fox за 375 милиони долари

Read more

Зошто беше откажана борбата меѓу „најстрашниот“ човек на светот и иранскиот Хулк?

Read more

Вознемирувачка глетка: Чендлер со редок нокаут го „згасна“ легендарниот Фергусон

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе