Сведок за „Ласкарци“: Мислев дека сака да претекнува, но од прозорецот видов дека нема автомобил

Скопје, 11 ноември 2019 (МИА) – Пред да излета од патот автобусот нагло заврте кон лево и мислев дека сака да претекнува, но од прозорецот видов дека нема автомобил на десната страна, изјави сведок што бил патник во автобусот на Дурмо турс на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци.

Сведокот Бејтула Нухиу, кој седел во трет ред од страната на совозачот до прозорецот, рече дека по наплатната рампа кај Глумово сѐ било најнормално.

– Кога се случи нагло движење на лево мислев дека сака да преткнува автобусот. Тогаш погледнав од прозорецот дека од моја десна страна нема кола. Тогаш станав и го видов возачот како го држи воланот, изјави сведокот.

Кажа дека тогаш целиот автобус како да се тресел, но дека тој не почувствувал намалување на брзината.

– Јас од 2011 година се возам со Дурмо турс и спремен бев ако треба да се доближам до возачот да реагирам. Мислев ако му се слошило барем да го држам воланот. Но, немаше време, изјави сведокот.

По несреќата, сведокот кажа дека го видел возачот како седи надвор, но дека ништо не зборувал и не одговарал.

Прашан дали дал изјава за медиуми по несреќата, сведокот кажа дека дал изјава на албански јазик само за една телевизија.

– Таа изјава за ТВ Клан е за да ме видат сите дека сум добро. Знам дека изразив сочувство за загинатите и кажав дека автобусот сврте нагло на лево и излета од патот. Апсолутно не сум кажал дека сум станал и сум се борел со воланот. Тоа не сум го кажал, јас кажав дека психички бев спремен да одам и да помогнам. Тоа е чиста шпекулација, изјави сведокот.

Сведокот кажа дека имал апликација за GPS регистрирање на движењето, што ја дал со телефонот на форензика по несреќата.

Судскиот процес го води судијката Диана Груевска Илиевска, а застапник на обвинението е јавниот обвинител Дарко Јакимовски.

За автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко повредени обвинети се шест лица.

Сопственикот на Дурмо турс, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во формата Ремзи Мифтари и возачот на автобусот Маноел Трифуновски се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека тројцата вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски за соучество во истото дело.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Македонија

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Read more

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Read more

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Read more

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Read more

Вести

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

Читај повеќе

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Лажни осигурителни друштва мамат граѓани, предупредува АСО

Читај повеќе

Паднат процентот на заболени од тестирани во однос на минатата недела

Читај повеќе

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Читај повеќе

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да ја зголеми цената на останатите производи

Читај повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница

Читај повеќе