Светиот крст во Скопје посветен на сите учесници во церемонијата за Богојавление

Игор Јакимовски го фати Светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан го положи во водите на реката Вардар во Скопје по нивното  осветување на традиционалната манифестација што по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици се одржа на мостот „Слобода“ кај хотел „Холидеј Ин“.

-Оваа година крстот е за сите во знак на сплотеност и заедништво, порача групата учесници на церемонијата, во која немаше традиционално скокање по крстот, а учесниците го дочекаа заедно прегрнати.

Јакимовски во изјава за МИА рече дека учествува на манифестацијата 29-ти пат и порача дека крстот е заеднички  и оти со ваквиот начин на дејствување групата покажала сплотеност.

– Денеска сите видовте како ние сплотени го направивме самиот чин за пуштањето на Светиот крст, така што сосема  случајно дојде во моите раце, меѓутоа верувајте тоа е како да паднал во сите раце на сите верници што беа долу во водите. Тука се сите момци, заедно  прославуваме, јас ја имав таа чест да дојде во моите раце, тие ме испочитуваа како буквално јас да сум го фатил но тоа  е наш заеднички крст и покажавме една сплотеност во  овие како да ги кажам тешки времиња, така што ќе продолжиме да бидеме  понатанму и се надевам дека ќе живееме една година што ќе биде безгрижна и година на враќање во нормала, изјави Јакимовски.

Оној што ќе го фати Светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со спуштањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити.

Празнувањето на Богојавление почна со празнична литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица во девет часот, по што литијата од храмот се упати до мостот „Слобода” и беше извршен големиот богојавленски водосвет.

На овој ден, според христијанското предание Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Македонија

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Read more

Без вода неколку улици во Центар

Read more

Сончево со температури до 35°C

Read more

Без струја и вода утре неколку скопски општини

Read more
 

Вести

Вучиќ и Путин ќе разговараат в недела

Читај повеќе

Инфлацијата ги покачи каматните стапки, доларот зајакна

Читај повеќе

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе