Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Гинисовата книга на рекорди официјално го призна Скот Брнер како носител на рекордот за најбрзо возење во рикверц во должина од една милја (1,6 км).

Брнер го постави рекордот на 15 јуни 2022 година во Боулинг Грин, патеката на Националниот музеј на Corvette, и тоа го направи со C7 Corvette.

Изборот на патеката беше важен затоа што за да го заработи светскиот рекорд, Брнер мораше да го предаде своето возило на независна трета страна на проверка, а исто така му требаше релативно рамен дел од патот за да се осигура правичноста на рекордот.

Даниел Декер, техничар за одржување и зачувување возила на NCM, ја исполни првата улога. Денис Смит од DDS Engineering, во меѓувреме, беше одговорен патеката да биде навистина рамна.

Брнер исто така мораше да ги ограничи сопствените вештини за да го заработи рекордот. Откако претходно возеше само четвртина милја наназад, мораше да ги држи рацете мирни една милја. Она што го направи рекордот уште потежок е тоа што тој мораше да го започне возењето со вртење во свиок.

Брнер почна да ги објавува своите напори за возење во рикверц во 2020 година, кога почна да снима YouTube видеа. Почнасо неговиот Nissan 370Z од 2016 година, во кој управуваше со 72 км/час, а потоа брзо премина на други автомобили. Моделот Corvette што го користеше за да го собори рекордот е со рачен менувач на брзини, бидејќи автоматските имаат ограничувач на брзината наназад, додека рачниот модел е едноставно ограничен со вртежи во минута на автомобилот.

Во текот на три тестови, со Corvette постави најдобро време од 75,18 секунди. Тоа изнесува просечна брзина од 72 км/час, но тој достигна максимална брзина од 85 км/час. Најимпресивно е што тој го собори претходниот светски рекорд за повеќе од 20 секунди.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Read more

Авто новости

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Read more

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more
 

Автомобили

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Читај повеќе

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе