Светот има нов рекордер во брзо возење во рикверц

Гинисовата книга на рекорди официјално го призна Скот Брнер како носител на рекордот за најбрзо возење во рикверц во должина од една милја (1,6 км).

Брнер го постави рекордот на 15 јуни 2022 година во Боулинг Грин, патеката на Националниот музеј на Corvette, и тоа го направи со C7 Corvette.

Изборот на патеката беше важен затоа што за да го заработи светскиот рекорд, Брнер мораше да го предаде своето возило на независна трета страна на проверка, а исто така му требаше релативно рамен дел од патот за да се осигура правичноста на рекордот.

Даниел Декер, техничар за одржување и зачувување возила на NCM, ја исполни првата улога. Денис Смит од DDS Engineering, во меѓувреме, беше одговорен патеката да биде навистина рамна.

Брнер исто така мораше да ги ограничи сопствените вештини за да го заработи рекордот. Откако претходно возеше само четвртина милја наназад, мораше да ги држи рацете мирни една милја. Она што го направи рекордот уште потежок е тоа што тој мораше да го започне возењето со вртење во свиок.

Брнер почна да ги објавува своите напори за возење во рикверц во 2020 година, кога почна да снима YouTube видеа. Почнасо неговиот Nissan 370Z од 2016 година, во кој управуваше со 72 км/час, а потоа брзо премина на други автомобили. Моделот Corvette што го користеше за да го собори рекордот е со рачен менувач на брзини, бидејќи автоматските имаат ограничувач на брзината наназад, додека рачниот модел е едноставно ограничен со вртежи во минута на автомобилот.

Во текот на три тестови, со Corvette постави најдобро време од 75,18 секунди. Тоа изнесува просечна брзина од 72 км/час, но тој достигна максимална брзина од 85 км/час. Најимпресивно е што тој го собори претходниот светски рекорд за повеќе од 20 секунди.

Remote video URL
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Авто новости

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Read more

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Read more

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Read more

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе
  • filter

Munro Mk_1 е електричен SUV со 375 КС

Читај повеќе

Австрија сака на возачите да им се одземаат автомобилите поради брзо возење

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ја претстави втората генерација на електричниот ID.3

Читај повеќе

Историски пресврт: Volkswagen повеќе не е најпродаван во Кина

Читај повеќе

Совети за возачи: Што не смеете да правите во услови на магла?

Читај повеќе