Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Иако навреме беа воведени сите мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, оваа јужноамериканска земја сега се вбројува меѓу најтешко погодените во пандемијата со COVID-19 досега.

Главната причина за ова е сиромаштијата што владее во Перу, објави CNN.

Перу беше една од првите земји во Јужна Америка што презеде строги мерки за превенција од ширење на коронавирусот, како забрана за излегување од домовите, полициски час и затворање на границите.

Денеска во земјата има над 123.900 потврдени случаи на заразени и над 3.600 мртви од COVID-19. Меѓу јужноамериканските држави, Перу е на второ место по број на заразени и починати од вирусот, веднаш зад Бразил.

Официјалните податоци покажуваат дека околу 85% од респираторите во Перу се зафатени, а медицинските експерти стравуваат дека се заканува колапс на здравствениот сектор кој нема да може да одговори на кризата предизвикана од пандемијата.

Перуанскиот лекар Елмер Хуерта за CNN изјави дека една најголемата причина за ваквата ситуација е големата сиромаштија и социјална нееднаквост во земјата. Многу луѓе немаат избор и мора да излегуваат од дома и да работат, а условите во повеќето домови не дозволуваат одржување на социјална дистанца. Според податоците од 2017 година, само 49% од домаќинствата во Перу имаат фрижидер, па луѓето мораат речиси секојдневно да излегуваат и да одат во продавница по намирници што лесно се расипуваат бидејќи нема каде и како да ги чуваат.

Редици и метеж се создава пред продавниците, банките и местата каде државата дели социјална помош, невозможно е да се одржува физичка дистанца, а повеќето луѓе не носат маска бидејќи не можат да си ги дозволат.

Неможноста да се одржи дистанца во домовите и работните места дополнително ја влошува ситуацијата. Повеќе од 30% од семејствата живеат во мал простор, па така во една соба спијат четири и повеќе лица.

Сето ова создава опасна комбинација за ширење на заразата со коронавирусот во Перу, стравуваат експертите.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Свет

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Вести

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Читај повеќе