Светски ден на чоколадото, најслаткиот ден во годината

Светот денеска го одбележува Денот на чоколадото, омиленото слатко задоволство за многумина.

Оваа мешавина од какао и шеќер, со или без додатоци, го подобрува расположението на луѓето веќе со векови, имајќи предвид дека го поттикнува лачењето серотонин (хормонот на среќата).

Научниците долго време го истражуваат влијанието на оваа храна врз здравјето на луѓето. Едно испитување спроведено во САД покажува дека чоколадото помага во одржување на здрави крвни садови на срцето. А, од поодамна се знае дека тоа е корисно и за постабилен крвен притисок.

Истражувачите веруваат дека јадењето чоколадо барем еднаш неделно, ја намалува опасноста од коронарна артериска болест за осум отсто во споредба со оние кои поретко консумираат чоколадо.

Чоколадото содржи хранливи материи, како што се флаваноиди, метилксантини, полифеноли и стеаринска киселина, коишто помагаат и при воспаленија, како и за покачување на добриот холестерол.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Живот

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Дали детето ви е разгалено?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Правило од 20 минути – идеално време за јадење благо

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе