Светски ден на животните: Во еден ден исчезнуваат од 50 до 150 видови

Денеска се одбележува Светскиот ден на животните, кој за првпат е одбележан на 4 октомври 1931 година на конвенцијата на еколози во Фиренца, за да се предупреди светот на загрозените животински видови.

Во тоа време овој ден се прославуваше како Свети Франциско Асишки, светецот кој е заштитник на животните и животната средина. Со текот на времето овој ден го загуби своето религиозно значење и веќе одамна претставува празник за сите љубители и заштитници на животните без разлика на верата и нацијата.

Со текот на време прерасна во настан посветен за грижа на сите животни.

Овој ден се одбележува во 68 земји ширум светот, првенствено за да се предупреди на проблемите со животните и да се подигне свеста во јавноста за односот на луѓето кон животните, во однос на фактот дека токму луѓето најмногу ги загрозуваат.

Загрозеноста на видовите се проценува според критериумите на Меѓународната унија за зачувување на природата.

Помеѓу видовите на животни кои се наоѓаат пред изумирање се морските желки, горилите, пандите, китовите, слоновите и тигрите.

Според податоците на Светската организација, секојдневно изумираат од 50 до 150 видови животни, за што најмногу е виновен човекот.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе