Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Досегот е еден од главните недостатоци на електричните автомобили, според противниците на електрификацијата.

Со ова не се согласува израелски стартап, кој во соработка со партнерите успеа да развие систем кој овозможува електричните возила практично без ограничувања да возат на струја. Во проектот се приклучија Toyota и Denso, а веќе сега, неколку месеци по потпишувањето на договорот за соработка, можеме да ги видиме првите плодови.

Модифицирана Toyota PHEV со капацитет на батерија од само 18 kWh успеа да вози 100 часа без прекин и да помине речиси 2000 km. Автомобилот поминал 1.200 милји или 1.942 километри без застанување. За да се овозможи такво достигнување, беше користен полигон за обука на кој беше инсталирана технологија за безжично полнење.

Сега работите стануваат појасни. По 100 часа возење, Toyota безжично доби 241,69 kWh енергија. Автомобилот запре само за промена на возачот - дури 55 возачи учествуваа во соборувањето на овој рекорд.

Во соработка со партнерите, Electreon развива систем за безжично полнење што може да се користи во пракса на автопатиштата. Во исто време, тие би ја понудиле технологијата во еден вид комплет кој би овозможил и безжично полнење на постарите возила.

Започнати се пилот проекти во Шведска, Франција и Белгија, а активен е и пилот-проект вреден 3,2 милиони евра што се однесува на работата на автобусите на јавен превоз во Германија.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Авто новости

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Read more

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Read more

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе

Само три Volkswagen модели ќе ја преживеат електрификацијата

Читај повеќе
  • filter

Пристигна: Новиот Volkswagen Tiguan има што да покаже

Читај повеќе

Маск ветува премаз што ќе спречи гребнатини на Cybertruck

Читај повеќе