Светскиот шампион обвинет за силување ќе оди на психијатриска евалуација

Истрагата против аргентинскиот репрезентативец и десниот бек на Нотингем Форест, Гонсало Монтиел, продолжува.

Сега му е наредено да биде подложен на психијатриска евалуација поради наводите дека силувал модел на неговата роденденска забава во 2019 година.

Тој ќе мора да се врати во Аргентина, а на 27-годишниот победник на Мундијалот ќе му биде направена психијатриска евалуација.

Монтиел, кој всушност е позајмен играч на Севиља во Форест, ги негира сите обвинувања, а својата невиност ќе треба да ја докаже на суд на 17 и 20 септември во Буенос Аирес. Неговиот пријател Алексис Акоста, кој исто така е обвинет за истото дело, ќе помине низ истата евалуација и ќе сведочи, но порано, на 2 и 5 септември.

Гонсало Монтиел е роден на 1 јануари, па неговата роденденска забава беше комбинирана со новогодишната прослава. Жртвата тврди дека пред сексуалниот напад од десниот бек била дрогирана, а потоа и групно силувана. Според нејзиното сведочење, роднини и пријатели на фудбалерот ѝ се заканувале. Кога сè се случи, Монтијел сè уште беше фудбалер на Ривер Плата, каде што израсна, а во 2021 година се пресели во Севиља. Минатиот месец се појави видео на кое жртвата вели:

„Јас сум Каролина, модел и водителка која преживеа групно силување чиј главен сторител беше Гонсало Монтиел, човекот кој го постигна последниот гол на Светското првенство. Беше прослава за неговиот роденден и ме покани дома. Се запознавме, а потоа ме издрогираа додека не изгубив свест. Тоа е докажано во текот на истрагата, и дека врескав за време на забавата. Гонсало ме силуваше. Долго време барав адвокати бидејќи никој не сакаше да оди со мене на суд, сите сакаа да се спогодам“, рече таа во видеото.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе