СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Кајгана/МИА
/ 19.01.2022 / 08:52

Првиот човек на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адана Гебрејсус, ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронавирусот „не е ни блиску до својот крај“.

Тој потсети дека некои европски земји бележат рекорден број на нови случаи поради сојот  омикрон.

Тедрос, на редовната прес-конференција во седиштето на СЗО во Женева, изјави дека сојот омикрон само минатата недела предизвикал 18 милиони нови инфекции ширум светот.

-Иако овој сој може да се покаже дека е помалку сериозен, наративот дека се работи за блага болест е погрешен, рече тој.

-Не правете грешка, омикрон предизвикува хоспитализации и смртни случаи, а уште потешки случаи ги поплавуваат здравствените установи“, рече директорот на СЗО.

Тој ги предупреди светските лидери дека „со неверојатниот напредок на омикрон на глобално ниво, најверојатно ќе се појават нови варијанти на вирусот, поради што следењето и евалуацијата остануваат клучни“.

-Исто така сум особено загрижен за многу земји кои имаат ниски стапки на вакцинација, бидејќи луѓето се многу повеќе изложени на ризик од сериозни болести и смрт доколку не се вакцинираат, рече тој.

Директорот за вонредни ситуации на СЗО, Мајк Рајан, предупреди дека зголемената преносливост на омикрон веројатно ќе доведе до зголемување на хоспитализациите и смртните случаи, особено во земјите каде што се вакцинирани помалку луѓе.

-Експоненцијалното зголемување на случаите, без разлика на тежината на поединечните варијанти, доведува до неизбежно зголемување на хоспитализации и смртни случаи, рече Рајан. 

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Свет

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Read more

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Read more
 

Вести

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе

Дали ветерниците во Северно Море ќе ја спасат ЕУ од енергетската зависност од Русија?

Читај повеќе

Загина пешак кај општина Ѓорче Петров

Читај повеќе